На одному з інтернет-аукціонів виставлений на продаж архів документів, пов'язаних з діяльністю УПА. Власники оцінили його в 500 тисяч гривень.
"Близько 3,5 тисяч сторінок, серед яких 6 наказів командувача Романа Шухевича, звіти про діяльність, протоколи і списки", - цитує оголошення Комерсант-Україна.
Там же розміщено фотографії документів. Журналісти спробували зв'язатися з авторами оголошення, проте у відповідь надійшло повідомлення: "Спробую організувати зв'язок із власником".
Директор львівського Національного музею "Тюрма на Лонцького" Руслан Забілий розповів, що папери випадково потрапили до рук так званих "чорних" археологів, що проводили розкопки в лісовому масиві на Львівщині.
"Вони шукали техніку і зброю часів Другої світової війни, а знайшли ці папери", - розповів він. Архів містить як опубліковані раніше документи, так і ще невідомі історикам.
За словами Забілого, архів не містить принципово нових відомостей про діяльність УПА. "Однак для істориків важливий кожний папірець", - пояснив він. На його думку, дії власників архіву неприйнятні: "Багато років тому люди своїми життями платили за ці документи, так що спекулювати ними просто аморально. Весь архів має бути власністю держави, а не приватних осіб".
Колишній голова архіву СБУ Володимир В'ятрович оцінив дії власників архіву жорсткіше. "Сволота на крові героїв заробляє гроші", - написав він в Facebook. Він заявив, що держава повинна конфіскувати архів, а його власників притягнути до відповідальності. "Хоча, як мені здається, нинішній владі абсолютно плювати на такі речі", - вважає він.
Журналіст Вахтанг Кіпіані дотримується іншої думки. "Навіть якщо в архіві немає нічого принципово нового, добірка документів в таких обсягах і за конкретні періоди є цінною. Було б добре, якби хтось викупив їх і передав в якийсь спеціалізований музей".
Проте він підозрює, що оскільки на ринку таких цін, як 500 тисяч гривень за подібний архів, просто немає, тому швидше за все власники почнуть продавати його по частинах, що значно зменшить його історичну цінність.
Зазначимо, у 2009 році житомирське обласне управління Служби безпеки України відкрило електронний інформаційно-довідковий зал розсекречених архівних документів про Голодомор 1932-1933 років, діяльність ОУН-УПА, репресії, дисидентський рух.
Якщо публікація "Архів документів діяльності УПА продають в інтернеті за півмільйона гривень" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
загрузка...