багато цікавого та безкоштовного на порталі: фільми, програми, музика скачати та онлайн
СКОРИСТАЙСЯ ПОШУКОМ


Навігація
Категорії
Останні новини, статті
Головна » Новини, статті » Події » Політика

КС не розглядатиме конституційність перебування ЧФ РФ в Україні. У МЗС згодні з цим рішенням

Конституційний суд України відмовив у відкритті провадження у справі про можливість перебування на території України іноземних військових формувань. Таке визначення було ухвалене на засіданні КС у вівторок 20 квітня, повідомляє "Інтерфакс-Україна" з посиланням на прес-службу суду.
Водночас,у прес-службі КСУ повідомили, що міжнародні договори можуть бути оскаржені у Конституційному Суді, передає "ІнтерМедІа Консалтинг".

Як зазначила голова прес-служби Юлія Вагапова, будь-які міжнародні договори, в тому числі і договір про пролонгацію базування ЧФ РФ в Україні, можуть бути вивчені КСУ на предмет їх відповідності Основному Закону.

З конституційним поданням про офіційне тлумачення з питання про можливість використання наявних військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань до КС звернувся колишній президент України Віктор Ющенко 9 лютого поточного року.

КС відмовив у відкритті провадження у цій справі через те, що зазначене питання не є підвідомче Конституційному суду.

Відповідно до п.14 розділу XV "Перехідних положень" Конституції, використання наявних військових баз на території України для тимчасового перебування іноземних військових формувань можливо на умовах оренди і в порядку, визначеному міжнародними договорами України, ратифікованими Верховною Радою.

Згідно з ч.7 ст.17 Основного Закону, на території України не допускається розміщення іноземних військових баз.

Домовленості Януковича по флоту відповідають Конституції, кажуть у МЗС

Угода між президентами України і Росії про продовження терміну перебування Чорноморського флоту Російської Федерації на території України конституційна, заявив міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко у четвер.

"Учора було рішення Конституційного суду за поданням, яке було надіслано з цього приводу ще торік, - воно досить чітке і зрозуміле. Таким чином, це питання з юридичного погляду - конституційне за рішенням того ж таки Конституційного суду", - сказав Грищенко.

Він також додав, що згідно з домовленостями двох президентів, ціна на газ для України буде знижена на наступні 10 років. Отже, це й буде компенсацією Україні у зв'язку з перебуванням ЧФ РФ на її території.

Міністр додав, що підписані попереднім урядом газові угоди поставили українську економіку перед "дуже складним викликом", і нинішні домовленості керівництва двох країн допоможуть Україні вийти з фінансово-економічної кризи та вже цього року продемонструвати економічне зростання.

Президент збирається проводити референдуми з флоту та інших питань

Президент України Віктор Янукович не відкидає проведення референдуму з питання базування Чорноморського флоту РФ в Україні після ухвалення необхідної для цього законодавчої бази надалі.

"Щойно буде ухвалена відповідна законодавча база для проведення референдуму в Україні. Природно, таких питань буде дуже багато, з яких ми повинні звіряти точку зору з українським народом", - сказав президент на прес-конференції в Києві, відповідаючи на запитання про можливість проведення референдуму по ЧФ РФ.

Президент повідомив, що планує проводити плебісцити не лише з цього, а й з інших питань.

"Таку систему (після системи по референдуму - ред.) в перспективі, звичайно, необхідно буде запроваджувати з питань, які, я б так сказав, дуже хвилюють суспільство. І у мене є такі наміри це питання (по референдуму - ред.) обговорити з людьми, з громадськістю. Я це вніс у свої робочі плани, і обов'язково це робитиму", - додав Янукович.

Як повідомив сьогодні Віктор Янукович, Росія платитиме за перебування Чорноморського флоту на території України "живими грошима"на рівні 98 млн дол річно, але після 2019 року. Раніше ці гроші щороку списувалися з України, як залік за борги по використаному природному газу, який був поставлений Росією в Україну з перших років Незалежності.

Водночас Олександр Мороз, який має безпосереднє відношення до схвалення Основного Закону, наголошує, що Конституція України і перехідні положення в ній містять суперечливі норми. Ст.17 Конституції не допускає розташування на території України іноземних військових баз. А п.14 перехідних положень дозволяє використання існуючих військових баз (читай: ЧФ) для тимчасового перебування на умовах оренди відповідно до міжнародних договорів, ратифікованих Україною.

Зазначимо, що правове врегулювання цього питання відбулося у 1997 році, тобто через рік після ухвалення Конституції. Тому, очевидно, є потреба звернення до Конституційного суду за роз'ясненням правової колізії, що існувала раніше і зберігається тепер.

Проведення референдуму, залучення народу до вирішення цього питання сумнівне хоч би тому, що порядок розв'язання проблеми визначений Конституцією і, по суті, не йдеться про зміну території України (див. ст.ст. 73, 92 (п.22.2) тощо)", - прокоментував Мороз підписані у Харкові українсько-російські документи.

- Експерти вважають, що Янукович "здав" національні інтереси заради олігархів, Росія одержала натомість "повітря"

Українські політичні експерти вважають, що президент України Віктор Янукович "здав" національні інтереси, аби задовольнити інтереси кількох олігархів. Про це вони заяви сайту "Політична думка", коментуючи підписану 21 квітня в Харкові президентами України та РФ Януковичем та Дмитром Медведєвим угоду про продовження терміну перебування Чорноморського Флоту Росії на території України на 25 років, передає УНІАН.

Експерти відповідали на запитання "Чи не суперечить підписана у Харкові угода Конституції України і чи потрібен Україні газ такою ціною?".

Як наголосив експерт Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Сергій Згурець, "ця угода суперечить Перехідним положенням Конституції України, де чітко зазначається, що перебування іноземних військ є лише тимчасовим, і ця межа була визначена до 2017 року. Це означає, що підписання такої угоди є неконституційним, бо суперечить базовому закону країни, і може бути скасована як недійсна".

Політичний експерт Ігор Жданов відзначає, що ухваленню цієї угоди передувала абсолютна закритість переговорів з російською стороною, тому й маємо такий результат. "Я не думаю, що такі питання має право вирішувати Янукович, - каже експерт. - Свого часу Україна дозволила базування ЧФ на своїй території, і це явище мало тимчасовий характер і не суперечило Конституції. Для того, аби продовжувати базування іноземних військ, потрібно вносити зміни до Конституції. Питання перебування ЧФ мало б обговорюватися у 2015 році, після обрання президента, на чий термін і припало б вирішення цього питання. Цього не мав робити Янукович".

Стосовно ціни на газ Жданов висловив переконання, що завжди потрібно платити ринкову ціну. "Це плата за незалежність. Платитимемо ринкову ціну - не матимемо проблем з Росією. Хочу також зауважити, що населення отримує газ не російський, а власного виробництва. Дешевший газ, про який домовляється Янукович, потрібен передовсім власникам українських заводів", - наголосив експерт.

Політичний експерт Олександр Палій вважає, що "ця угода підриває державний суверенітет країни, оскільки чинним українським законодавством будь-яке базування іноземних баз забороняється. Тому ця угода є злочинною, бо підрив державного суверенітету є, в тому числі, й кримінальним злочином". За словами експерта, "регіонали", без сумніву, будуть говорити про знижку на газ і про велике благо для країни. Водночас зараз ті держави, які використовують скраплений газ, отримують його по 140-170 дол. Крім того, зараз йдуть розмови про існування альтернативних ресурсів, зокрема про поклади сланцевого газу на Західній Україні. Але замість того, щоб шукати альтернативні джерела постачання газу, команда Януковича "здає" шматки української території. Такі питання потрібно вирішуватися лише на референдумі, а не одноосібно Януковичем. Залишається сподіватися, що парламент такі рішення скасує".

Професор Києво-Могилянської академії Олексій Гарань зауважує, що "в Конституції йдеться про тимчасовість базування іноземних баз на території України, тому підписана вчора в Харкові угода про продовження цього терміну є незаконною. Крім того, це суперечить заявам Януковича про позаблоковість України, оскільки перебування військ іншої держави нівелює цей принцип. Як на мене, це цинічний торг. Причому, не заради всієї країни, як "регіонали" про це розповідатимуть, а для власників заводів, які входять в команду Януковича і Партію регіонів. Тобто, зиск від дешевшого газу отримає кілька олігархів, а розраховується за це Янукович "здачею" національних інтересів".

"Як з такою політикою боротися? Перше, що мала б зробити опозиція, - звернутися до Конституційного суду. Однак, з іншого боку, ми бачимо, як себе поводить КС. Тому опозиція має провести добру роз'яснювальну роботу серед громадян, і вигравати вибори у 2012 році. Якщо влада не зупинить свою таку антиукраїнську політику, то я не виключаю і протестів громадян", - сказав Гарань.

Політичний експерт Володимир Цибулько говорить, що його "абсолютно не здивував цей вчинок Януковича. Ми, зрештою, всі знали, чого варто чекати від цієї команди". За словам експерта, "якби Віктор Ющенко не допоміг Януковичу стати президентом, то ми б цього всього не мали і не ризикували б країною. Фактично, Ющенко віддавав свій голос і за Януковича, і за Дмитра Табачника, і за нинішні угоди. Я не став би звинувачувати самого Януковича, бо його за руку (до влади) привів Ющенко. А отже, він так само має відповідати за це".

Цибулько зазначив, що підписані нині угоди мають бути ратифіковані парламентом, тому подальша їхня доля уже в руках депутатів. Експерт вважає, що внаслідок таких дій Януковича опозиція має скликати позачергову сесію і дати цьому оцінку.

На думку політичного експерта Володимира Фесенка, "щодо конституційності цієї угоди, то ситуація неоднозначна. Але я би хотів звернути увагу на іншу проблему. Так, Україна трохи виграє економічно, отримавши дешевший газ, але ненадовго. Росія натомість виграє і політично, і економічно і на багато-багато років. Мене також турбує закритість переговорів. Ми на знаємо повного пакету компромісів. Ми не знаємо, хто готував цю угоду. Чи готувалася вона українською стороною? Чи це робила Росія, а Янукович лише підписав її? Усе це тримається у секреті. А, відповідно, це викликає різні підозри".

Росія, знизивши ціни на газ для України, одержала натомість "повітря". Таку думку висловив завідувач аналітичного відділу Інституту політичного і військового аналізу (РФ) Олександр Храмчихін.

"Було достатньо очікуваним, що Віктор Янукович якимсь чином піде шляхом Лукашенка і почне платити повітрям за енергоносії. Що одержує натомість Росія, абсолютно незрозуміло, адже Чорноморський флот зникає сам по собі", - сказав Храмчихін.

Він підкреслив, що за умов старіння кораблів ЧФ РФ незрозуміло, для базування яких сил потрібен Севастополь.

За його словами, ЧФ РФ можна підтримувати в існуючому вигляді, лише якщо повністю "розорити" Балтійський і Північний флоти Росії.

Експерт переконаний, що договір з продовження базування Чорноморського флоту - це платня за геополітичні амбіції, які Росія реально не може реалізувати.

"Причому платня йтиме саме за рахунок російського платника податків, тому що ця знижка на газ йтиме не за рахунок "Газпрому", а за рахунок зняття експортного мита – тобто за рахунок бюджету", - сказав Храмчихін.

За його словами, якщо направити всі кораблі, що споруджуються у Росії, то цього не вистачить сумарно на оновлення навіть невеликого Чорноморського або Балтійського флоту.

Експерт вважає, що таким чином РФ платитиме великі гроші за оренду порожніх причалів і збереження ілюзії про геополітичний вплив.

"Янукович від підписаних договорів виграв, причому дуже сильно і, можливо, зможе вийти з катастрофічної економічної ситуації. Російське керівництво черговий раз тримається за геополітичні амбіції, які не здатне підтвердити, окрім гри з цінами на енергоносії за рахунок російського платника податків", - сказав він.

Храмчихін припускає, що як результат росіяни одержать значне збільшення ціни на газ усередині країни.

Директор програми "Росія в регіональному та глобальному контексті" Фінського інституту міжнародних справ Аркадій Мошес вважає, що Європа перебуватиме в певній розгубленості від угоди між Україною і РФ про флот, передає УНІАН.

"Думаю, Європа перебуватиме зараз у певній розгубленості, тому що, думаю, європейських політиків здивує не сам факт розміну, а те, що це відбулося так швидко після виборів і після перших візитів, це Європу дещо застане зненацька", - сказав експерт.

Він зазначив, що на сьогодні складно говорити про те, яким чином факт підписання договору про продовження термінів перебування російського флоту на території України вплине на відносини Україна-ЄС, зазначивши, що можливі два варіанти.

Перший варіант – рішення Європи продовжити боротися за Україну, засноване на розумінні складної економічної ситуації в Україні, а також того, що нинішній час є чи не одним із найсприятливіших, аби вимагати від України реформ.

"Європа зрозуміє, що ніколи все одно сприятливіших умов для вимоги від України реформ не існувало, й тоді вона боротиметься за Україну не геополітичними методами, але тим не менш добиваючись реформ, прозорості, лібералізації, які безумовно рухатимуть Україну автоматично в бік зближення з Європою", - сказав Мошес.

Водночас він не виключив й іншого варіанту, який буде спиратися на аргументації того, що Україна зробила свій геополітичний вибір.

"Україна зробила свій вибір, це вибір у бік зближення з Росією, це вибір у бік геополітичного впливу Росії, відповідно, Росія повинна брати на себе всю відповідальність за підтримку економічної стабільності в Україні. В Європі немало політиків, які готові сприйняти цю аргументацію", - сказав експерт.

21 квітня президенти України і Росії Віктор Янукович і Дмитро Медведєв підписали міждержавну угоду про продовження на 25 років терміну перебування Чорноморського Флоту Росії на території України. Для набуття чинності договір мають ратифікувати парламенти країн.

Варто зазначити, що слідом за прийнятим договором пішла його різка критика. Деякі вважають, що Україна з 20 квітня перейшла в категорію стратегічного "російського холопа", а Янукович має бути усунений з посади в порядку імпічменту.

    Якщо публікація "КС не розглядатиме конституційність перебування ЧФ РФ в Україні. У МЗС згодні з цим рішенням" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.

    Випадкові цікаві публікації з нашого сайту

    Демографи прогнозують, що до 2050 року населення України скоротиться до 36 млн осіб
    Турчинов заявив, що через Януковича Україна не зможе проводити науково-дослідні роботи з ураном
    Таємниця жіночих імен
    загрузка...
    Категорії: Політика
    Додав: fantom2 |Дата: 22.04.2010 | Переглядів: 871 | Рейтинг: 0.0 0 |
    Всього коментарів: 0
    ComForm">
    avatar
    Цікаво
    Статистика

    Зараз на сайті: 1
    Гостів: 1
    Користувачів 0