багато цікавого та безкоштовного на порталі: фільми, програми, музика скачати та онлайн
СКОРИСТАЙСЯ ПОШУКОМ


Навігація
Категорії
Останні новини, статті
Головна » Новини, статті » Події » Політика

Мінськ дорікнув Кремлю за безоплатність розміщення військових баз і порадив "стримати свої імперські амбіції"

Мінськ різко критикує позицію Кремля через останні події у Киргизстані та Україні, де свого часу були здійснені "кольорові" перевороти. Президент Бєларусі Олександр Лукашенко в неділю нагадав Москві про розташовані в Бєларусі російські військові бази, за які Мінськ "отримує нуль рублів, нуль копійок". Водночас депутати білоруського парламенту і прості громадяни країни рекомендують російському керівництву "стримати імперські амбіції", пише сьогодні  NEWSru.com  з посиланням на російські ЗМІ.

Днями російський президент Дмитро Медведєв дав зрозуміти, що запрошення до Бєларусі поваленого президента Киргизстану Курманбека Бакієва може стати причиною подальшого скорочення російської економічної підтримки Мінську. Зі свого боку, Лукашенко нагадав про те, що Москва раніше надала притулок попереднього поваленому президентові Киргизстану Аскара Акаєву.

Глава держави зазначив, що попросив своїх помічників підготувати йому відповідну інформацію про події під час "тюльпанової революції". Лукашенко зачитав цитату прем'єра РФ Володимира Путіна під час тих подій. 25 березня 2005 президент Путін, коментуючи ситуацію в Киргизстані, сказав: "Що стосується можливості приїзду до Росії Аскара Акаєва, то ми не будемо заперечувати".

"Чому тоді це вважалося можливим, а приїхати нинішньому президентові до Бєларусі - неможливо, - обурився білоруський лідер. - Медведєв, мабуть, образився на те, що Бакієв приїхав до Бєларусі, а не до Росії. Але, мабуть, у Курманбека Салієвича були на те свої вагомі підстави".

"Ось порівняйте висловлювання цієї людини тоді й висловлювання Дмитра Медведєва зараз. Хіба це не подвійні стандарти? Хіба це не протиріччя? Це, по-перше. По-друге, я попросив у своїх помічників довідку про працевлаштування високопоставлених "біженців", які осіли в Росії. Аскар Акаєв - колишній президент Киргизстану, Аслан Абашидзе - колишній лідер Аджарії, а також колишній голова "Нафтогазу" України, колишній міністр внутрішніх справ України, колишній мер Одеси і багато інших", - зазначив президент.

"Що ви на це скажете? Які можуть бути закиди щодо мене? Я прийняв людину, з якою був у добрих стосунках. Він не був моїм другом, як ті президенти, які його "кинули". Бакієв не зробив для Бєларусі стільки, скільки він зробив для Росії", - сказав Лукашенко.

6 квітня почалися масові заворушення в Киргизстані, після того як були затримані практично всі лідери опозиції. Незабаром опозиція заявила про розпуск парламенту і формування нового уряду на чолі з Розою Отунбаєвою. 15 квітня Бакієв склав президентські повноваження і залишив країну. Лукашенко заявив, що Бакієв перебуває у Мінську .

У Бєларусі висловлюють різні версії причин того, що сталося в Центральній Азії, проте у всіх незмінно присутня Росія . "Лукашенко вважає, що за подіями в Киргизстані стоїть Росія, і боїться, що таку ж акцію вона проведе і в Бєларусі", - стверджує білоруський політолог Валерій Карбалевич. На його думку, втручання в ситуацію з Бакієвим - реакція на цей страх.

Лукашенко дорікнув Кремлеві за те, що той не платить Бєларусі за російські бази на її території

Лукашенко також нагадав про те, що в районі міста Барановичі розташована російська станція раннього попередження про ракетний напад, а в районі Вілейки - база, яка забезпечує зв'язок з підводним флотом Росії в Атлантиці.

"Якщо президент Росії забув про Барановичі і Вілейки, треба нагадати. Якщо він хоче знати, скільки вони платять нам за них, на відміну від Севастополя, - нуль. Нуль рублів, нуль копійок, нуль доларів", - заявив білоруський лідер.

На території Бєларусі розміщені два військові об'єкти Росії - радіолокаційна станція "Волга" системи попередження про ракетний напад (Ганцевичі, Брестська область), яка закриває північно-західний стратегічний напрямок і має можливість відслідковувати пуски балістичних ракет на всій території Європи, а також вузол зв'язку ВМФ Росії (Вілейка, Мінська область), який ретранслює радіосигнали для морського і підводного флотів на Атлантику і Середземномор'я.

Обидва російські військові об'єкти на момент розпаду СРСР були недобудовані. Незалежна Бєларусь погодилася на їхнє існування і дозволила добудувати, очевидно, розглядаючи ці об'єкти як гарантію дружньої поведінки Росії в економічній сфері.

Слід зазначити, що радіостанція у Вілейці і Ганцевицький РЛС (зазвичай пишуть, що вона розташована "під Барановичами") не мають статусу російської військової бази, є білоруської власністю і згідно з білорусько-російською угодою "безоплатно" орендуються.

Однак Бєларусь отримала орендну плату за ці об'єкти у вигляді списання одного разу боргів за газ. 27 лютого 1996 Лукашенко і президент РФ Борис Єльцин підписали угоду про врегулювання претензій фінансового характеру - взаємне погашення боргів, так званий нульовий варіант. Основну частину заборгованості становив борг за поставлений з Росії газ, включаючи раніше надані кредити на погашення заборгованості за газ. Росія у відповідь не повинна була виплачувати компенсацію за розщеплювальні матеріали у головках ракет, виводити з території Бєларусі, а також витрати, пов'язані з перебуванням російських військових об'єктів на території цієї країни, в сумі, що дорівнює її заборгованості за газ.

Зауважимо, що 21 квітня Медведєв і український лідер Віктор Янукович провели зустріч, на якій Україні вдалося отримати знижку на поставки газу Україні - 30%, але не більше 100 доларів на 1 тисячу кубометрів. За це Янукович погодився заплатити - зокрема було підписано угоду про продовження присутності ЧФ в Криму на 25 років - до 2042 року (нині чинна угода діє до 2017-го).

Разом з тим, Бєларусь вже купує газ у Росії за найменшою ціною - трохи більше ніж 150 дол за тис кубометрів. Незважаючи на це, у Мінська і Москви останнім часом досить часто виникають конфліктні ситуації.

А напередодні Лукашенко назвав безперспективною подальшу діяльність ОДКБ, в яку входять Вірменія, Бєларусь, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан і Узбекистан, у тому разі, якщо організація перебуватиме в сьогоднішньому стані.

У Мінську радять Москві "стримати свої імперські амбіції"

Тим часом депутати білоруського парламенту і прості громадяни країни рекомендують російському керівництву "стримати імперські амбіції", коментуючи нещодавні висловлювання Медведєва у Харкові.

Саме там президент РФ наголосив на тому, що Росія готова надавати преференції, у тому числі в газовій сфері, тим країнам, які є партнерами РФ на практиці, а не тільки декларують це. Медведєв заявив це на прес-конференції, відповідаючи на питання, чи може розраховувати на аналогічну українській знижку на газ Бєларусь.

Далі він додав: "Досягнуті Москвою і Києвом домовленості - реальний партнерський крок з боку Росії та України. Саме в таких діях перевіряються справжні наміри сусідів, друзів, родичів, близьких нам країн, і Україна сьогодні цей крок зробила, як і Російська Федерація. Якщо ж говорити про інші країни, треба подивитися, наскільки їхні дії порівнюються з тими результатами, які досягаються".

Так само і Путін назвав винятковою угоду, укладену між Україною і Росією, попросивши інших партнерів Росії не звертатися з аналогічними проханнями.

Лукашенко не відразу відреагував на різкі висловлювання свого російського колеги. Першими позицію офіційного Мінська на державних телеканалах озвучили політологи і депутати.

"Мені здається, що російському керівництву потрібно стримати трохи свої імперські амбіції", - сказав депутат парламенту Ігор Карпенко, пояснивши, що заяви російського президента безпідставні, тому що "ми ні у кого нічого не просимо".

"Ставитися так зверхньо і загрожувати нам відкритим текстом - це не справа президента Росії", - заявила депутат парламенту Тетяна Голубєва і порекомендувала російському керівництву розбиратися зі своїми проблемами - "що у них там твориться". На її думку, "імперські погляди" ні до чого хорошого в російсько-білоруських відносинах не призведуть. У риториці "зарозуміла позиція Москви ніяк не в'яжеться з братерськими відносинами", - коментують цю тему прості громадяни на вулиці.

"Якщо Росія сподівається таким чином поставити Бєларусь на коліна, то це тупиковий шлях, і він не призведе до тих результатів, на які розраховує Росія", - попереджали Медведєва громадяни Бєларусії з екранів телевізорів.

    Якщо публікація "Мінськ дорікнув Кремлю за безоплатність розміщення військових баз і порадив "стримати свої імперські амбіції"" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.

    Випадкові цікаві публікації з нашого сайту

    Представник ЄС: договору між Україною та Росією по ЧФ в Європі ніхто не зрозумів
    Антибіотики "сідають" з нами за стіл?
    Історія виникнення та поширення найвідоміших наркотиків
    загрузка...
    Категорії: Політика
    Додав: fantom2 |Дата: 26.04.2010 | Переглядів: 898 | Рейтинг: 0.0 0 |
    Всього коментарів: 0
    ComForm">
    avatar
    Цікаво
    Статистика

    Зараз на сайті: 1
    Гостів: 1
    Користувачів 0