Фізикам Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН) вдалося створити і утримати протягом тривалого часу антиматерію, що може допомогти їм розгадати одну з найбільших таємниць в науці.
У статті в британському журналі Nature вчені ЦЕРН пишуть про те, що їм вдалося відтворити у вакуумі 38 атомів антиводню, деякі з яких проіснували одну десяту частку секунди, що дало вченим достатній ґрунт для їх вивчення.
Антиводень отримували і раніше (вперше це вдалося двом групам вчених в 2002 році), однак такі атоми миттєво вступали з атомами звичайної речовини в реакцію анігіляції, яка призводить до повного переходу маси в енергію.
"Ми в захваті. Це п'ять років важкої роботи", - визнав керівник експерименту "Альфа" Джеффрі Хангст. Тепер фізики мають намір отримати більше атомів антиречовини і утримати їх в стійкому стані ще довше. "Ми хотіли б зрозуміти, чи є якесь розходження, що нам поки невідомо, між речовиною і антиречовиною, - говорить професор Хангст. - Ця різниця може бути більш фундаментальною, ніж прийнято вважати зараз і пов'язаною з тим, що відбувалося в перші мікросекунди після Великого вибуху".
Атом антиводню складається з негативно зарядженого антипротона і позитрона - античастинок протона і електрона. Основне завдання вчених експерименту "Альфа", а також іншої колаборації ЦЕРН - "Атрап", порівняти рівні енергії антиводню і водню для того, щоб підтвердити, що антиматерія володіє такою ж силою електромагнітного впливу, що і матерія.
Це припущення лежить в основі теорії Великого вибуху, що призвів, за однією з версій, до утворення нашого Всесвіту. Великий вибух 13 млрд років тому створив однакове число матерії і антиматерії, проте остання зникла. Її пошуком і займаються вчені, щоб пояснити асиметрію, що виникла в нашому світі, знайти її джерело і пояснити розвиток Всесвіту.
Прийнята зараз "стандартна модель" фізики виходить з того, що кожна елементарна частинка - протон, електрон, нейтрон і безліч екзотичних частинок - мають дзеркальне відображення у вигляді античастинок. Наприклад, у електрона такою античастицею є позитрон.
При цьому однією з найбільших загадок фізики є відсутність несуперечливого пояснення того факту, чому наш Всесвіт складається в основному з речовини, а не з антиречовини; з точки зору законів фізики, в момент виникнення Всесвіту повинні були виникнути рівні між собою кількості того й іншого.
Якщо публікація "Фізикам вперше вдалося створити і утримати антиматерію" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
загрузка...