Перший візит – завжди знаковий. А поїздка Віктора Януковича не до Москви (туди український лідер планує відправитися 5 березня), а до Брюсселя, особлива удвічі. По-перше, президент демонстративним фактом полемізує з тими, хто бачить його супротивником інтеграції на захід і прихильником суто «північно-східної» політики України. По-друге, в Євросоюзі напередодні ухвалили вельми забавні рішення відносно нашої держави.
Звичайно, можливості ще треба реалізувати, натяки – зрозуміти, побажання – виконати. Проте сам факт уваги дуже важливий як для Януковича, що випробовує якийсь комплекс несприйняття своєї персони на Заході після оранжевої революції так і для самого Заходу, що спершу так широко розкрив двері перед Віктором Ющенком, а потім так очевидно їх закрив в очікуванні нового українського лідера. Тому для нового українського лідера Брюссель забезпечив найвищий рівень прийому – зустрічі з найбільш важливими персонами в структурі об'єднаної Європи.
Загалом, і ЄС, і Україна хотіли побачити один одного. Цього разу по-новому, без тяжкості помилок у відносинах попередніх років. Минулого тижня Європарламент підтвердив право України добиватися членства в Європейському союзі, а також дав «зелене світло» на розробку плану дій за поданням нашій країні безвізового режиму поїздок в країни союзу. «Янукович зараз цікавий тим, про що він говоритиме. Європа хоче почути, куди рухається Україна, яка її зовнішня політика, щоб пізніше апелювати до сказаного новим президентом», - охарактеризував очікування Брюсселя віце-прем'єр Григорій Немиря.
За даними українських ЗМІ, президент поїхав в центр ЄС з ознайомлювально-розвідувальною метою. На інших подивитися, себе показати. І послухати. Що скажуть. Зокрема, про реальні перспективи безвізового режиму. Янукович відлетів з дуже чіткою метою: добитися реалізації «дорожньої карти» за поданням права пересувань українців по континенту вже з 1 січня 2011 року. Правда, все на слово – ніяких документів ніхто не готував і підписувати не збирався. Такі можуть з'явитися після – вже за наслідками візиту Януковича. Консультації з даного питання велися весь 2009 рік і керівник МЗС Петро Порошенко сподівається, що робота увінчається офіційним двостороннім рішенням вже найближчими місяцями. «Інтеграція України в європейський політичний простір носить необоротний характер», - підкреслив нардеп Анатолій Кінах напередодні вильоту президента до Брюсселя.
З цим згодні і зарубіжні мас-медіа. Російський «Комерсант», зокрема, відзначає відсутність вищих осіб РФ на інавгурації Януковича і посилення з його приходом до влади європейського вектора розвитку України. Польське видання «Polska» акцентує на фінансовій підоснові дружбу ЄС і Києва. «Економічні інтереси можуть бути великим стимулом для зближення з Європою, чим заклики до загальних цінностей і загальної спадщини. Українські олігархи точно знають, що ним і їх грошам лише тоді безпечніше, коли Україна швидше буде європейською державою, чим коли її доля буде сильніше прив'язана до Росії. Проєвропейський лобізм може стати для нових влада імущих в Києві несподівано ефективним», - вважають поляки. А британська «The Financial Times» відзначає бажання європейців ублажити Януковича, щоб перестрахуватися і не отримувати більш «газових воєн» на своїх межах.
Про останнє український президент сказав відразу: у питаннях постачань енергоносіїв Європа може бути спокійна. «Ми готові виконувати свої зобов'язання по безперебійних постачаннях газу європейським споживачам. для безперебійного виконання ми значно підніматимемо рівень партнерських відносин з Росією», - відзначив Янукович. «Для України європейська інтеграція - це ключовий пріоритет зовнішньої політики і стратегія здійснення реформ», - додав він.
Якщо публікація "Візит Віктора Януковича у Брюсель" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
загрузка...