Проект закону про Кабінет міністрів України, ухвалений урядом 4 жовтня, передбачає, що президент України контролюватиме і впливатиме "майже на всі" державні структури і відомства, стверджує лідер партії "Громадянська позиція", один з кандидатів на посаду голови держави на виборах 2010 року Анатолій Гриценко.
"Насправді це не закон про Кабінет міністрів. Це закон про систему влади в Україні. Влади Януковича. Янукович хоче отримати набагато більше повноважень, ніж їх мав Кучма (другий президент Леонід Кучма – ред.)", - мовиться в коментарі Гриценко, розміщеному в його блозі.
Як приклади таких повноважень він наводить низку перехідних і завершальних положень. Зокрема, згідно із законопроектом, для звільнення генерального прокурора і деяких інших високопосадових осіб президентові достатньо також "інших підстав".
"Янукович навчив Медведєва (президента Росії – ред.), як підкорити столицю без виборів - тепер Медведєв навчатиме Януковича, як звільнити чиновників з формулюванням "через втрату довіри президента", - іронізує Гриценко.
Він розглядає також ситуацію із Службою безпеки України: "При Кучмі СБУ була "підпорядкована президентові і підзвітна Верховній Раді" - Янукович залишає СБУ підпорядковану собі".
Гриценко пояснює, що вилучаються вимоги закону про СБУ щодо інформування парламенту, зобов'язання відповідати на запити депутатів, тимчасових і постійних комісій. За його словами, такі ж зміни вносяться до закону про Державну службу спецзв'язку і захисту інформації.
Лідер "Громадянської позиції" також зазначив, що "Янукович буде сам, замість Кабміну (як це було при Кучмі), призначати і звільняти заступників голів податкової служби".
Він дивується: "Хіба таке вже недовір'я всередині "монолітної команди", що уряду не дають контролювати податкові потоки?"
Гриценко наголосив, що "Янукович матиме право перерозподіляти бюджет, перекидаючи кошти з однієї програми на іншу, як завгодно. Без будь-якого узгодження з Бюджетним комітетом Верховної Ради".
"Янукович вирішив, що ні "чужим", ні "своїм" депутатам нема чого контролювати розподіл бюджетних коштів. Ще одна європейська норма?" - дивується лідер "Громадянської позиції".
Він розглянув ще один пункт: "Значна частина кадрових призначень, в першу чергу по всій вертикалі голів місцевих державних адміністрацій, здійснюватиметься Януковичем за представленням не Кабміну, як це було при Кучмі, а прем'єр-міністра. Жодного обговорення або хоч би формального схвалення (відхилення) кандидатур урядом як колегіальним органом!"
"Янукович контролюватиме і впливатиме майже на все - прокуратуру і суди, силовиків і міліціонерів, податкову і митницю, природні монополії і радіо з телебаченням, комунальні послуги і теплопостачання, ядерну енергетику і поводження з відходами, охорону прав на сорти рослин і теплопостачання, виробництво електроенергії і використання скидного енергопотенціалу, навіть особисто затверджуватиме положення про Міністерство охорони здоров'я?!" - резюмує Гриценко.
Він вважає, що "Янукович не просто приводить законодавство і свої повноваження у відповідність з Конституцією Кучми. Янукович перевершує свого вчителя".
Як відомо, уряд України на засіданні 4 жовтня схвалив проект закону про Кабінет міністрів, який, зокрема, передбачає призначення прем'єра президентом.
"Президент України має визначене Конституцією право призначати прем'єр-міністра України за згодою Верховної Ради України. Визначає кандидатуру, яку подає на узгодження парламенту і у випадку, якщо парламент конституційною більшістю підтримує цю кандидатуру президента, Україна призначає прем'єра", - сказав міністр юстиції України Олександр Лавринович.
Зазначимо, Конституція України 1996 року, повернена в дію рішенням КС від 1 жовтня, не передбачає формування коаліції у Верховній Раді.
1 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення про скасування політреформи 2004 року. Зокрема, КС визнав таким, що не відповідає Конституції України, Закон "Про внесення змін до Конституції України" від 8 грудня 2004 року №2222-IV через порушення процедури його розгляду і ухвалення.
Цей закон передбачав перехід від президентсько-парламентської до парламентсько-президентської форми правління, формування уряду коаліцією депутатських фракцій, продовження терміну повноважень Верховної Ради до 5 років.
КС відновив дію Конституції України 1996 року і звернувся до органів державної влади з вимогою невідкладно привести українське законодавство у відповідність з Основним законом.
Якщо публікація "Янукович отримає набагато більше повноважень, аніж Кучма" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
загрузка...