багато цікавого та безкоштовного на порталі: фільми, програми, музика скачати та онлайн
СКОРИСТАЙСЯ ПОШУКОМ


Навігація
Категорії
Останні новини, статті
Головна » Новини, статті » Дозвілля » Відпочинок, розваги

Все про дайвінг

Дайвінг - відносно нове, але все достатньо популярне захоплення, яке все більше і більше завойовує топ-позиції у рейтингу активного відпочинку, як за кордоном, так і в Україні.

Дослідження морських глибин - заняття цікаве та корисне і для душі, і для тіла, якщо лишень ви маєте для цього відповідне здоров‘я.

Про дайвінг з любов‘ю

Без сумніву, дайвінг корисний. Його цілюща дія пояснюється тим простим фактом, що кожне наше захворювання обумовлено кисневим голоданням. Відповідно, щоб вилікуватися, потрібно просто-напросто збільшити начичення організму киснем. Саме дайвінг завдяки своїй специфіці укріплює всю дихальну систему, підбадьорює захисні сили організму до вироблення антиоксидантів, очищенню крові, в результаті чого знижується рівень поганого холестерину. Крім того, дайвінг - відмінний тренажер головного людського насосу - серця. Ті, хто хоча ю один раз занурювався, розповідають про незрівняний ні з чим прилив сили та зникнення болю будь якої локації. Дайвінг - снодійне, яке не знайти в жодній аптеці. Після зануреннь зникає синдром хронічної втоми, омолоджується шкіра та підвищується обмін речовин. А ще варто пам‘ятати про те, що цей вид спорту передбачає серйозні навантаження на спину, руки та ноги, а значить, стрункий силует вам точно гарантований.

Фізіологія занурення

Здавалося б, лікарями давним-давно все вивчено та досліджено і здоровий людський організм при належних обставинах не дасть ніякого збою. Однак, підводне каміння буває завжди.

Нервова система.

Уявіть собі, що через хвилину-другу тренер дасть команду і група драйверів-новачків, у складі якої знаходитеся і ви, відбуте на пошуки затоплених скарбів. Ну як? По тілу пробігли мурахи, ноги трохи тремтять, а душа принизливо хвилюється. Саме нервово-емоційне збудження, що охоплює людину при зануренні, плюс зміна видимості під водою, підвищена втрата тепла організмом, підвищена щільність газового середовища та передчуття небезпеки водного простору змушують нервову систему надмірно напружуватися. Через надмірне психічне напруження організм втомлюється швидше.

Кровообіг.

Підвищений тиск повітря під час перебування дайвера у стані спокою викликає зниження частоти пульсу та артеріального тиску. Це пояснюється тим, що підвищений тиск кисню у повітрі, що вдихається, дозволяє забезпечити потреби організму при меншій інтенсивності кровопостачання тканин.

Система травлення.

Процеси травлення і умовах спуску значно сповільнюються, тому їжа, покладена у шлунок чи кишечник затримується там значно довше. Переповнений шлунок може викликати у дайвера блювання.

Зір.

Всупереч розповсюдженій думці, що занурення під воду та підвищений тиск "заважають" очам, лікарі раз і назавжди відповідають - функції очей не порушуються зовсім. Правда те, що знижується гострота зору, але якраз тому, що у зв‘язку зі зменшенням освітленості на глибині погіршується видимість предметів. Крім того, повітряний прошарок, що знаходиться між роговицею ока та об‘єктом, викривляє уявлення про місцезнаходження та розміри предметів у воді.

Вуха.

Швидкість розповсюдження звуку у воді в 4 рази більше, ніж в повітрі. Ось чому при зануренні значно знижується орієнтація на звук. Загальна чутність вуха погіршується, так як усі звуки сприймаються кістковою провідністю.

Шкіра.

Під водою людина практично не відчуває болю, а чутливість до тепла і холоду не змінюється впродовж довгого періоду часу - така фізіологія нервових закінчень, що вкривають шкіру.

Орієнтування під водою.

При плаванні під водою усім людським орієнтуванням керує лише вестибулярний апарат. А це означає, що помилки в положення тіла сягають 10-25 градусів. При можливості уникайте положення на спині з закинутою назад головою - в такому положення "знайти" себе буває досить важко.

Дайвінг та наші хвороби

Саме дайвінг, як ніякий інший вид спорту та розваг особливо гостро реагує на "збої" організму. Ось чому перед тим, як захопитися зануреннями, варто обов‘язково відвідати лікаря.

Лікарі не радять присвячувати себе дайвінгу, якщо у вашій медичній карті є хоча б один з наступних діагнозів:

- хронічні інфекції
- туберкульоз у всіх його формах
- цукровий діабет
- бронхіальна астма
- захворювання м‘язів та судин
- хвороби кровотворної системи
- хронічні захворювання нирок та сечовивідних шляхів
- грижі
- випадання прямої кишки або важкі форми геморою
- хронічні отити
- хронічні запалювальні процеси ЛОР-органів
- вагітність, менструація, клімакс

7 табу справжнього дайвера:

1. Не займайся підводним плаванням, якщо не впевнений у своєму бадьорому самопочутті

2. Не їж зайвого та слідкуй за вагою - ні вода, ні людська фізіологія не "терплять" від водою відчуття важкості у шлунку та тілі. Разом з тим, дайвінг не приймає низько вуглеводних дієт. Дієта Аткінса й справді може допомогти вам "влізти" у костюм меншого розміру, однак навряд чи вам вистачить енергії аби бути бадьорим на 15-метровій глибині. Дієтологи стверджують, що різке скорочення вуглеводів часто призводить до сповільнених реакцій, погіршення когнітивної функції та здатності приймати рішення. Окрім того, занурення під воду без наявності певного рівня серототину у крові (а саме вуглеводи відповідають за рівень цього гормону радості) навряд чи принесе тобі цілковите задоволення від споглядання морських красот. Висновок - дієта дайвера обов‘язково має включати корисні вуглеводи, які дають максимум енергії, але мінімум зайвої ваги.

3. Не пали. Окрім того, що паління збільшує ризик хвороб серця, воно також негативно впливає на легені та збільшує шанс на появу легеневої баротравми та закупорки кров‘яних судин.

4. Не вживай алкоголь. Природа дайвінгу достатньо непередбачлива і саме в цьому полягає підвищений ризик цього виду спорту. Обмежена розумова здатність проявляється при вмісті 0,01% алкоголю у крові, а це менше, ніж 1 бокал напою. Статистика занурень після "розруляїв" дуже сумна - 40% утоплень пов‘язано зі вживанням алкоголю. "Вам не буде зле, і ваша нездатність тверезо мислити не проявиться, якщо море спокійне і умови ідеальні - кажуть дайвери-аси. Але зіткнувшись з 1,5 метровою хвилею, найменша доза алкоголю може стати критичною".

5. Не впадайте в депресію. Якщо людина відчуває хоч якусь тривожність за свою психіку (надмірна сльозливість, часті зміни настрою і т.д.), перед зануренням варто обов‘язково проконсультуватися з лікарем. Бувають випадки, коли депресія призводить до нездатності сконцентрувати увагу, в результаті чого людина піддається ризику, приймаючи участь в зануренні. З іншого боку, дайвінг може "збудити" людину та вивести її з депресивного стану. У будь-якому випадку, лише лікар може визначити ту чи іншу ступінь депресії та прийняти рішення про занурення.

6. Дайвінг та лікарські препарати не можуть існувати разом. Більшість ліків викликають сонливість, головний біль та підвищену роздратованість. Всі ці симптоми є першими протипоказаннями при зануренні. Крім того, ти напевно знаєш, як взаємодіють ліки, які ти вживаєш з азотним наркозом - виникає процес погіршення процесів мислення, викликаний вдиханням азоту під великим тиском, який збільшується пропорційно до глибини занурення.

7. Не нехтуйте сном та відпочинком - недосипання та втома можуть слугувати факторами, які викликають виникнення декомпресіонної хвороби (больові відчуття, що виникають при декомпресії вільного газу у крові чи тканинах організму), гіпотермії чи порушення мислення, і як результат, підвищенню ризику нещасного випадку.

Пам‘ятка дайвера-початківця

1. Слідкуй за рівнем цукру у крові. Вчасно виявлений збій роботи організму може запобігти негативних наслідків. Рівень нижче 100 мм - норма, 100-125 мм - преддіабетичний стан.
2. Періодично обстежуй серце та постійно слухай свій організм під час занурення
3. Періодично розраховуй свій індекс маси тіла - цей показник, один з головних факторів, пов‘язаних з розвитком таких хвороб як серцевий напад, діабет або рак.
4. Перевіряй рівень холестеролу. Норма - 200 мг/л, увага - 100 мг/л.
5. Щоденно міряй тиск. Ті показники, які раніше вважалися нормою - 120/80, сьогодні вже відносяться до ризикованих.
6. Чисти вуха. Вухо, на 1/3 забито сіркою при зануренні у більшості випадків викликає біль у вухах. До того ж, це підвищує ймовірність занесення небезпечної інфекції.
7. Кинь палити. Без коментарів.
8. Поважай дайвінг! Ніколи не ігноруй показники дайвінг-приборів та комп‘ютера - не думай, що ти знаєш більше. Завжди дотримуйся правил занурення.
9. Час від часу поновлюй свої навички. Не думай, що отримавши той чи інший сертифікат дайвера і побувавши у дайвінг-турі, ти назавжди став професіоналом. Такий вид спорту потребує постійних тренувань та відпрацювання навичок. Не занурювався довгий період часу? Тоді буде не зайвим перевірити свої сили в басейні і лише після цього виходити в море.
10. Займайся спортом. Показники наших аеробних можливостей після 25 років кожні 20 років знижуються на 10%, а маса м‘язів за цей же період зменшується на 4%. Ось чому "чим далі в ліс", тим важче буде тобі носити дайвінг-обладнання по пляжу, а твої балони здаватимуться взагалі не підйомною ношею.

Якщо трапилася халепа...

Травми. Цілком зрозуміло, що кожна травма особлива. Однак, якщо травма значно серйозніша за синяк та невеликі пошкодження, діяти потрібно швидко. Хоча б тому, що ніхто не виключає наслідки у вигляді больового шоку та запалення, так як у будь-якому водному середовищі завжди існує певний набір бактерій. Пам‘ятайте, при кровотечі найкраще допомагає міцна пов‘язка. Якщо рана невелика - обов‘язково промийте її чистою водою, обробіть антисептиком і накладіть пов‘язку. У більш серйозних випадках терміново викликайте лікаря.

При надто сильній кровотечі не забувайте про точках притиснення. Щоб сповільнити кровотечу на травмованій руці, притисніть точку, яка знаходиться на руці спереду трохи нижче пахви. Якщо рана на нозі - притискайте точку на внутрішній стороні стегна, трохи нижче паху.

Бережіть вуха! "Вухо плавця" - так називається інфекція, яка уражує зовнішнє вухо. Найбільш часто зустрічається у людей, які проводять багато часу під водою. Інфекція проявляється почервонінням та болем у вусі і потребує лікування із застосуванням антибіотиків. Щоб попередити інфекцію лікарі радять промивати слухові проходи слабким розчином укус відразу ж після кожного занурення.

Морська хвороба. Якщо вам навіть ніколи не паморочилася голова під час прогулянки на кораблі, достатньо велике хвилювання моря може викликати її навіть у найдосвідченішого дайвера. Ось чому симптоматику у вигляді нудоти, запаморочення та блювання краще попередити, прихопивши з собою спеціальну таблетку або застосувавши народні методи.

Хвороби серця. Щороку саме серцевий напад є причиною значного числа смертей. Ось чому, якщо ви раптом відчули біль у грудях, дихати стало важко, з’явилося надмірне потовиділення, почуття тривоги та турботи, негайно припиніть будь-яку діяльність, прийміть аспірин і якомога скоріше викличте лікаря.

Ці страшні морські чудовиська. Під час знайомства з підводним світом варто пам‘ятати про те, що будь-який вид фізичного впливу людини, що притулилася до коралу, взяла в руки рибу чи ввійшла в "прайвіт зону" тієї чи іншої істоти, несе загрозу його здоров‘ю, а в деяких випадках і життю.

Коралові подряпини на перший погляд цілком безпечні, але вже через декілька годин вони набухають та викликають запалення. У таких випадках добре промити рану водою з милом, потім сполоснути сумішшю води та перекису кисню у співвідношенні 1:1. Після обробки покрити шаром мазі, яка містить антибіотик.

Вогняний корал або морська істота зі щупальцями-жалами здатна заподіяти чималий клопіт. Наслідки такої зустрічі - випуклий висип на місці контакту, який чешеться, а в деяких випадках і запалення лімфатичних вузлів. Так як прісна вода підсилює біль, важливо промити опік морською водою, а потім протерти хворе місце укусом або алкоголем. Залишки коралу обов‘язково потрібно видалити. А потім прийняти знеболюючий препарат.

Медуза - опіки цих на перший погляд зовсім "святих" тварин можуть заподіяти адський біль, а іноді навіть довести до летального кінця. Уражена зона зазвичай червоніє та припухає. Дії ті ж самі, що й при ураженні морським коралом, однак замість знеболювальних препаратів краще нанести на хворе місце гідрокортизон крем. Обов‘язково слідкувати за самопочуттям потерпілого - відсутність реакції на подразники, зупинка серця, нудота, надмірне напухання ураженого місця чи важке дихання привід для негайного виклику невідкладної медичної допомоги.

Окрім коралів та медуж море просто кишить усілякими морським їжаками, рибами скорпіонами, крилатками та скатами-хвостоколами. Технологія обробки ран, викликаних цим тваринами для усіх однакова: видалити залишки шипів, занурити рану в дуже гарячу, але не киплячу воду на 30-90 хвилин, накласти протизапальну обезболюючу мазь з антибіотиком.

І ще - після кожного занурення обов‘язково уважно огляньте себе і у випадку поранення спостерігайте за реакцією організму. У випадку "дивної" на ваш погляд поведінки проконсультуйтеся з лікарем. Пам‘ятайте, добре те, що добре закінчується.

    Якщо публікація "Все про дайвінг" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.

    Випадкові цікаві публікації з нашого сайту

    Чи знаєте ви, як користуватися... мобільним телефоном?
    Визначені номінанти на премію Оскар
    Салат "Нісуаз" з сьомгою
    загрузка...
    Категорії: Відпочинок, розваги
    Додав: MetalmaideN |Дата: 12.01.2010 | Переглядів: 1531 | Рейтинг: 0.0 0 |
    Теги: хоббі, особливості дайвінгу, дайвінг, дайвер
    Всього коментарів: 0
    ComForm">
    avatar
    Цікаво
    Статистика

    Зараз на сайті: 1
    Гостів: 1
    Користувачів 0