Народна мудрість каже: робота – другий дім людини. Можна уточнити – у цьому „домі” проводиться більше свідомого часу доби. Не зважаючи на те в якій установі чи закладі ми працюємо, нам приходиться щоденно спілкуватися з колегами, з відвідувачами, покупцями, клієнтами ... кожен з яких має свій характер, у кожного свої цінності, правила поведінки. В ідеалі будь-який працівник повинен іти на роботу знаючи, що саме у цьому колективі може почуватися як у сім’ї (тобто – його тут зрозуміють, підтримають, вислухають, він може поділитися як своїми ідеями, так і сумнівами). Саме тому в трудовому колективі повинна бути відповідна атмосфера, яка буде сприяти хорошим показникам будь-якої праці та хорошим, дружнім взаємостосункам між працівниками.
Створення такої атмосфери – велике мистецтво, котре сьогодні називають „корпоративною культурою”. Цей термін сьогодні дуже на слуху. Що ж розуміють під корпоративною культурою - це система цінностей і переконань, які поділяються всіма працівниками установи, і які визначають поведінку й характер діяльності як кожного зокрема, так і організації загалом. Тут варто підкреслити, що слово „корпоративність” вживається лише у випадку, коли цінності колективу поділяє також керівник і навпаки – тобто коли немає поділу цілого.Коли налагоджена корпоративність керівника з колективом та навпаки, тоді в в ідеалі повинен бути колектив однодумців.
Можна сказати, що корпоративність – це ніби „конституція” саме цього колективу, його кодекс честі, котрий формувався довший час усіма його членами, це ті неписані правила стосунків, яким кожен колектив відрізняється від інших. Керівник в обов'язковому порядку повинен знати їх, дотримуватися уже сформованих та створювати прогресивніші.
На керівникові лежить відповідальність і зовнішньої корпоративності, котра передбачає налагодження стосунків з усіма владними структурами області, району та міста, їхніми громадськими організаціями, різноманітними політичними партіями та течіями, творчими спілками, діловою та творчою елітою. Саме передусім керівник створює імідж свого закладу, є його представником у налагодженні ділових (фінансових) та творчих контактах. Корпоративність у цьому випадку розглядається як співпраця між рівноправними партнерами.
Саме керівник повинен задати тон партнерства. Однак, такі перемовини можливі лише при наявності розуміння з колективом, тому сьогодні ми саме на цьому акцентуємо вашу увагу.
Якщо публікація "Корпоративна культура або робота – другий дім людини" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
Випадкові цікаві публікації з нашого сайту
загрузка...
|