Психолог Альберт Еліс виявив 11 абсолютно безглуздих уявлень, що існують в свідомості людей. Він назвав їх «блокуючими установками свідомості». Ухвалюючи яке-небудь рішення, людина неминуче прокручує в голові установки, закладені в ній. Отже, ухвалюючи рішення, подумайте, чи не є воно наслідком однієї або декількох таких установок. Якщо це так, дійте «з точністю до навпаки».
Одинадцять «блокуючих установок свідомості» і мої коментарі до них.
1. Всі повинно мене любити і схвалювати те, що я роблю. Це - загальна установка і вона може бути конкретизована у вигляді наступних варіантів:
а) всі повинно поважати мене, тому що я - (старший, батько, начальник, директор, бос і т.д.);
б) якщо я роблю щось, то я повинен бути упевнений, що всі це схвалять (якщо не всі схвалять мої дії - означає я роблю щось не те або не так).
Тільки ось, не можна догодити всім. Комусь щось обов'язково не сподобається, і що тоді?
2. Людина повинна бути прекрасною (ідеальною) і добиватися успіху в будь-якій області, бути бездоганною в усіх відношеннях. Очевидно, що бути бездоганним у всьому відразу неможливо.
3. Існують помилкові вчинки, і кожен, хто їх зробив, повинен бути покараний. Тільки не помиляється той, хто нічого не робить. Просто треба вчитися отримувати користь з своїх помилок.
4. Жахливо, коли у мене виходить не так, як хочеться. Варіант цього переконання - «Вічно у мене все не так !» або «Іншим все дається легко, а мені...». Порівняння себе з іншими просто непродуктивно. Завжди знайдеться той, хто робить щось краще за Вас (або вдає, що робить). Просто прагніть добре робити те, що важливо саме Вам!
5. Людина турбується із-за зовнішніх подій і обставин, на які не може вплинути. Такі обставини є, були і будуть у кожної людини. Їх треба просто пережити.
6. Можлива неприємність породжує неспокій. Поки небезпека не пройде, треба весь час її чекати і готуватися до неї.
Це - у принципі неправильна установка, оскільки:
а) немає ніякого сенсу турбуватися і нервувати з приводу неприємності, яка ще не відбулася;
б) часто буває, що, коли очікувана неприємність все-таки відбувається, людина вже нездібна з нею справитися, адже всі його внутрішні сили пішли на переживання в її очікуванні;
в) ну і, нарешті, може трапитися і так, що очікувана неприємність взагалі не трапиться або трапиться, але не з такими наслідками, які очікувалися. Сили і нерви витрачені дарма.
7. Уникати труднощів і відповідальності легше (зручніше), ніж брати їх на себе і справлятися з ними.
Рішення будь-якої проблеми укріплює упевненість в своїх силах, пошану до себе. Ну, а якщо проблему вирішити не вдалося, див. пункт 3.
8. У житті завжди потрібен хтось, хто сильніший, могутніший, на кого можна покластися. Тільки за все в житті потрібно платити. Ніхто не протегуватиме Вам просто так.
9. Поведінка людини в сьогоденні визначається тим, що впливало на неї у минулому. Або по простому «В моєму віці вже пізно…» або «Завжди так робив і не збираюся міняти…».
Минуле пройшло! А змінити свої звички можна в будь-якому віці.
10. Те, що роблять інші, для нас дуже важливо. Тому потрібно докласти всі зусилля, щоб вони змінилися в потрібному напрямі. Змінити іншу людину, особливо дорослу, практично неможливо. Набагато простіше змінити своє відношення до іншої людини. Або підстроїтися під неї.
11. Кожна проблема має єдине правильне рішення. Його необхідно знайти - в цьому головне завдання. Насправді абсолютна більшість проблем мають багато рішень (більше двох), і практично не існує одного, Абсолютно Правильного Рішення.
Робота по подоланню стереотипів свідомості - справа не одного дня. Але, відмовившись від помилкових уявлень, людина повинна одержувати щось натомість. А що?
Упевненість в собі, самодостатність.
Загалом віру, що «Я можу Все!».
У нашому світі більше тих, що здалися, чим переможених. Ніколи не здавайтеся, і перемогти Вас буде цілком можливо.
Якщо публікація "Що блокує нашу свідомість?" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
загрузка...