багато цікавого та безкоштовного на порталі: фільми, програми, музика скачати та онлайн
СКОРИСТАЙСЯ ПОШУКОМ


Навігація
Категорії
Останні новини, статті
Головна » Новини, статті » Події » Цікаві факти

Психологічні тренінги: за і проти

Якщо у вас є пара-трійка вільних днів і бажання провести їх з користю, то перед вами відкриваються величезні перспективи. Можна стати лідером. Підвищити жіночу привабливість. Спокусити всіх чоловіків без виключення. Казково розбагатіти. Досягти світового панування і виконати всі мрії. Одним словом, ви можете відправитися на тренінг особового зростання.

Продавці щастя

Розвиватися модно. Модно рости духовно, виховувати в собі "лідера" і мислити категоріями успіху. Високоефективне життя припускає постійне зростання, але цей процес складний, довгий і не дає ніяких гарантій. А коли хочуть блискавичні результати, відбувається цілком закономірне - попит народжує пропозиція. І навколо вас раптом з'являється безліч людей, які присягаються забезпечити результат буквально в лічений годинник, - тренери, коучи, гуру сучасного миру.
Всі тренінги суб'єктивно можна розділити на три типи. Перший - тренінги жорсткі і небезпечні, організатори яких частенько проходять по статті "шахрайство". Їх відвідувачі деколи стають пацієнтами психотерапевтів, а знайомі таких позаочі називають "зомбі": нервове збудження, очі горять, всі розмови тільки про щастя і необхідність всім і кожному пройти цей тренінг.

Такі тренінги мають структуру піраміди і припускають агресивне залучення друзів і родичів. Наприклад, до таких відносять скандально відомий "Лайф-спрінг", який на Заході почив в бозе, а у нас - на піке популярності. Психологи називають такі тренінги психокультами, РПЦ - сектами. Єдина рада і від тих, і від інших - обходити подібні заходи за три версти, це серйозний бізнес, який до саморозвитку ніякого відношення не має.

Другий тип - авторські тренінги-першоджерела, які потім копіюють решту тисяч коучей. Ці тренінги заслуговують найбільшої довіри і, по суті, в кожному напрямі (будь то целеполаганіє, досягнення багатства або жіночої привабливості) таких можна перерахувати по пальцях. Основна рада: якщо ви хочете тренуватися по конкретній авторській методиці, то відправляйтеся на семінари "рідних" інститутів і філій, а не на заняття тренера з сусіднього під'їзду.

І третій тип заслуговує окремої уваги - це що залишилися 90% тренінгів, число яких рік від року росте в геометричній прогресії. Вони не так небезпечні, як перші, не так корисні, як другі, і є найбільш популярним продуктом на "ринку ментальних послуг".

Безпечно і марно

Одного разу я зайнялася пошуком хорошого тренінгу, присвяченого методиці вивчення іноземних мов. Методиці авторською, унікальною і беззастережно ефективною.

Один знайомий, авторитетний "особовий" тренер вирішив провести саме такий. Ось тільки жодної іноземної мови сам він не знав і пропонував за допомогою його програми вчитися разом. Ради від дилетанта дилетантам коштували 100$ за перший ступінь.

Наступний тренінг був найпопулярнішим в даному напрямі і до цих пір таким залишається. Автор обіцяв поділитися справжнім секретом, який дозволить "швидко і легко вивчити будь-яку іноземну мову за рік". Ступінь довіри підвищували прямо-таки захоплені відгуки від тих, що пройшли тренінг - для більшої достовірності під кожним ім'ям була електронна адреса. Секрети коштували переконливо - 500$.

Всьому списку я відправила лист, в якому розповіла про своє бажання пройти тренінг. З тридцяти чоловік жоден не порадив даремно витрачати гроша. Як виявилось, всю унікальну програму можна переказати однією пропозицією. Решту часу займала надихаюча і мотивуюча лірика - яка дає виключно тимчасовий ефект. Ентузіазм у всіх до єдиного пройшов через тиждень і стало зрозуміло, що штучний заряд енергії поліглота з вас не зробить.
 За такою схемою будуються переважна більшість тренінгів. Мінімум інформації (якою в спеціалізованій літературі можна знайти незрівняно більше), максимум енергетики. Відвідувачі заражаються чужим ентузіазмом, і шкоди це, по суті, не принесе. Так само як і користі.

А тренер хто?

Звернете увагу на вищезазначений тренінг від новачка у вивченні іноземних мов - коуч сам вперше знайомиться з темою, але вже готовий навчати майстерності. Це вельми показова звичка багатьох сучасних тренерів. Часто це виглядає так: коуч прочитав цікаву книгу або вирішив опанувати новим навиком. Через тиждень готова чергова програма, і можна запрошувати гостей.
Рік тому я відвідала один з жіночих тренінгів, де мені пообіцяли "підвищення жіночої енергетики" і кращих чоловіків миру штабелями навколо під'їзду. Публіка зібралася різноманітна - від дружин процвітаючих бізнесменів до самотніх вчительок. І все б нічого, ось тільки мене не покидало відчуття дежа-вю: важ тренінг був переказ бестселерів Лариси Ренар.

У наявності неадекватне співвідношення ціни і якості. Книга пані Ренар коштує 300 рублів, тренінг - 300$. Знайомі тренери після цієї історії тут же накинулися з логічним аргументом - ніяка книга не порівняється з живим викладанням.

Тільки ось в тонкості побудови сімейного життя нетямущих пані присвячувала колишня співробітниця соцзабезу, жінка незамужня, яка після тренінгу тут же бігла додому, годувати кішку. А у власному житті єдиним способом побудувати любов рахувала щотижневі відвідини екстрасенсів з подальшим зняттям то "вінця безшлюбності", то псування. Якщо ви думаєте, що зрозумієте прочитану книгу гірше, ніж такий тренер, то безумовно варто пройти тренінг підвищення упевненості у власних можливостях.

Це російські особливості коучинга: шукати чоловіка учать незамужні, привертати багатство учить той, хто заробляє виключно на тренінгах, тренінг по грі на біржі проводить той, хто сам на біржі так і не зміг запрацювати. У моєму професійному середовищі справою зрозумілим і ніким не засуджуваною є розробка різних курсів, якщо основне заняття не приносить переконливого доходу. Замовлень немає, робота стоїть, означає є час на проведення тренінгу "як стати копірайтером і заробляти 100 000$ в місяць ".

Я не говорю, що хороших тренерів немає. Вони є, але - таких одиниці. І найнаївнішим було б вважати, що вибраний вами тренер якраз потрапляє в мізерний відсоток справжніх майстрів. Перевіряйте, питайте думки людей, що давно пройшли курс, прислухайтеся до критики, а не до захоплених відгуків.

Коментар психолога

Ілля Шабшин, психолог-консультант, автор книги "Ради практичного психолога. Як день прийдешній нам прожити": "Люди, що здобули серйозну психологічну освіту, тренінгів особового зростання не ведуть. Тому, що вони розуміють: особа - багатопланове поняття. Зате нерідко такі тренінги ведуть ті, хто здобув математичну освіту. Річ у тому, що кожен хороший математик (або фізик-теоретик) є володарем аутістічеського характеру. Аутіст живе в світі створених ним теорій, він реальне життя сприймає, навіть можна сказати, пояснює через теорії. Наприклад, у великого фізика Льва Ландау була теорія про те, як прожити щасливе життя.

Всі ці розробки є шматочки психологічних знань, загорнуті в обгортку, яка подобається авторові і його послідовникам. Фактично те, що відбувається на подібних тренінгах, іноді ближче до того, як працюють секти, чим до звичайного навчання. Людину дуже легко "розгойдати" в емоційному плані, перевести в злегка змінений стан свідомості - і вселити йому володіння якимись ресурсами, особливе до нього відношення".

Досконалість не продається

У постійних відвідувачів тренінгів є декілька особових проблем, від яких жоден тренінг не позбавить.

По-перше, заміна саморозвитку його ілюзією. "Я ходжу на всі семінари, я розвиваюся, прагну до досконалості". Нескінченний процес навчання формує ілюзію зростання: я навчаюся, але не росту. Рада з власної практики: не записуйтеся на наступний семінар, поки уроки попереднього не стануть частиною вашого повсякденного життя, не будуть відпрацьовані до автоматизму. Ви відразу відчуєте, наскільки простіше записатися на черговий тренінг і знов підмінити справжнє зростання його ілюзією.

По-друге, звичка до постійної стимуляції. У основі всіх достіженчеських тренінгів лежить простій рада - запишіть свої цілі, регулярно перечитуйте список і прагніть до перемоги. Елементарно, чи не так? Все це можна зробити самостійно, але якось надійніше з тренером, який контролюватиме кожен крок і мотивуватиме. А може ми розучилися рухатися вперед без батога?

По-третє, стійке відчуття відсутності "ключової ланки". Здавалося, ви вивчили всі закони успіху, всі правила, згідно яким функціонує Всесвіт, але чогось явно не вистачає. І здається, що черговий тренінг, чергова психологічна або езотерична книга надасть вам якраз це бракуюча "ключова ланка". І ви знов вирушаєте на пошуки істини. Марно. Ключова ланка - це щоденна практика, яку так легко підмінити надихаючим читанням або черговим тренінгом.

І є дещо ще. Ми хочемо отримати інформацію в готовому вигляді і максимально комфортній обстановці. Ми не хочемо робити виводи і ставити експерименти. Наполеон Хилл не ходив на тренінги, але саме його ради лягли в основу всіх сьогоднішніх тренінгів, направлених на досягнення успіху і багатства. У справжніх лідерів - президентів крупних компаній, президента країни, врешті-решт, - немає часу на проходження лідерських програм. І все тому, що ці люди мають сміливість робити власні виводи.

Навіщо ми ходимо на тренінги? З тієї ж причини, по якій впокорюємо Еверест, стрибаємо з парашутом, займаємося йогою. Шукаємо себе. І в цьому процесі головне - не заблукати на ринку ментальних послуг. Дуже багато "унікальні" пропозиції і принадних обіцянок. На ринку краще купити симпатичну річ і покинути його межі, геть від умілих торговців і ваблячих скарбів. Поки цілі гроші і уміння бачити мир за межами ринку.

Якщо публікація "Психологічні тренінги: за і проти" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.

Випадкові цікаві публікації з нашого сайту

Салат "Разносол"
Піцца по-царськи
Наймолодша дівчинка-геній
загрузка...
Категорії: Цікаві факти
Додав: MetalmaideN |Дата: 17.11.2009 | Переглядів: 2737 | Рейтинг: 4.0 2 |
Теги: психологічний тренінг, Психологічні тренінги: за і проти, психологія, Свідомість
Всього коментарів: 0
ComForm">
avatar
Цікаво
Статистика

Зараз на сайті: 2
Гостів: 2
Користувачів 0