З метою визначення конкретних термінів виконання банком своїх обов'язків щодо повернення вкладу та створення правових умов для зниження ризиків банку у разі дочасного розірвання строкового депозитного договору, Національний банк України, за участю банківських асоціацій, опрацьовує відповідні пропозиції, а саме: повністю заборонити дочасне зняття строкових вкладів. Про це йдеться в проекті регуляторного акту НБУ, передає "РБК-Україна".
Повернення вкладів відбуватиметься тільки у термін, визначений договором, або у разі настання непередбачуваних ситуацій, що вимагають від вкладника термінових грошових витрат (оплата лікування, відшкодування майнової шкоди, забезпечення захисту в суді тощо).
Також НБУ пропонує встановити, що у разі звернення вкладника з вимогою про видачу вкладу до настання дати, обумовленої договором строкового вкладу, банк здійснює виплату в термін до 30 днів з моменту звернення. Запропонований варіант може бути реалізований шляхом внесення змін до статті 1060 Цивільного кодексу України.
Таку пропозицію НБУ обумовлює тим, що збільшення обсягів банківського кредитування залежить в першу чергу від наявності у банків вільних кредитних ресурсів. Акумулюючи великі обсяги фінансових ресурсів банки мають змогу направляти їх на операційну чи інвестиційну діяльність суб'єктів господарювання, а також задовольняти поточні чи довгострокові потреби своїх клієнтів. Головними продуктами та послугами на фінансовому ринку, що надають банки, є кредитування суб'єктів різних секторів економіки.
Чинне законодавство не тільки не стимулює розвиток ринку довгострокових кредитів, а й навпаки, створює умови, за яких банкам економічно вигідно здійснювати короткострокове кредитування.
Наявність в цивільному законодавстві норми, яка надає вкладнику право в будь-який момент розірвати договір та забрати свій банківський вклад, не дає банку впевненості в тому, що залучені ним кошти перебуватимуть в його розпорядженні, а отже, у банку є великі ризики в разі фінансування довгострокових інвестиційних проектів.
Отже, законодавство фактично не стимулює видачу банками довгострокових кредитів. У той же час, на сьогодні для банків не встановлено термін, в який вони мають забезпечити видачу вкладу "на першу вимогу", і, відповідно, право вкладників на отримання коштів "на першу вимогу" залишається здебільшого декларативною нормою.
Як повідомлялося, приріст депозитів населення і підприємств перевищив очікування Нацбанку і МВФ на 22,3 млрд грн, тоді як кредитний портфель банків у III кварталі зріс менше, ніж прогнозувалося. Експерти вважають, що зниження депозитних ставок загальмує приплив коштів у банківську систему.
Темпи зростання портфеля депозитів банків у січні-вересні прискорилися до 20%, тоді як кредитів - до 0,5%, повідомляється в звіті НБУ про показники грошово-кредитного ринку. Обсяг внесків у вересні збільшився на 13,1 млрд грн, до 393,3 млрд грн, переважно за рахунок гривневих депозитів підприємств (+5,8 млрд грн) і валютних внесків населення (+4,5 млрд грн). Збільшити портфель виданих кредитів до 721,1 млрд грн банки змогли завдяки активнішому кредитуванню підприємств у гривні і валюті (+11,6 млрд грн).
Ці показники розходяться з прогнозами МВФ і Нацбанку, зафіксованими в липні в меморандумі між Україною і фондом. На початок жовтня приріст депозитів на 22 млрд грн перевищив прогнозовані 371 млрд грн, а обсяг кредитування не виправдав очікувань на 3,4 млрд грн (прогноз - 724,5 млрд грн). Більший приплив внесків зірвав на 18,8 млрд грн квартальний графік МВФ зі зростання грошової маси (зараз - 569,2 млрд грн).
Якщо публікація "Національний банк України хоче повністю заборонити дострокове знання депозитів." Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
загрузка...