Американські біологи створили трансгенних хробаків-шовкопрядів, які здатні виробляти дуже міцний шовк. Такий павутиновий шовк за міцністю перевершує сталь, якщо брати у співвідношенні до ваги, передає Бі-Бі-Сі.
Як відомо, герой численних коміксів і фільмів "Людина-павук" мав здатність виділяти такі волокна, якими він користувався для пересування між хмарочосами і для боротьби зі злими людьми. Проте в реальних умовах виробництво павутинового шовку нерентабельне, оскільки павуки виділяють дуже мало таких волокон, а крім того, схильні поїдати один одного. А ось черв'яків-шовкопрядів дуже легко розводити, але, на жаль, їхній шовк виходить неміцним.
Вже давно дослідники намагаються поєднати гени павуків з генами шовкопрядів. Проте досі отримані трансгенні черв'яки давали дуже мало павутини. Генетично модифіковані шовкопрядні черв'яки, отримані групою дослідників на чолі з професором Доном Джарвісом з університету штату Вайомінг, здатні виробляти у великих кількостях волокна, які не поступаються за міцністю павутині павуків.
Оцінюючи отриманий результат, доктор Крістофер Холланд з Оксфордського університету заявив, що це важливий крок у напрямку комерційного виробництва суперміцного шовку.
"У статті доводиться, що генетично модифіковані черв'яки-шовкопряди здатні виділяти складові волокна, в яких присутній матеріал з генами павуків, що покращує їхні механічні властивості", - заявив науковець.
Найбільше від нового відкриття може виграти медицина, де постійно присутня потреба в більш міцних матеріалах з шовку, що використовуються у хірургічних операціях і виготовленні протезів.
З таких волокон також можуть виготовлятися міцні пластмаси, на промислове виробництво яких йде багато енергії.
Щоправда, висловлюються побоювання, що трансгенні шовкопряди можуть бути небезпечними для довкілля.
Нагадаємо, до створення куленепробивної людської шкіри наблизилися голландські науковці. З молока виведеної ними породи кіз вони синтезували особливий матеріал, який здатний стати вдесятеро міцнішим за сталь. Він містить той же вид протеїну, що й у павуків-шовкопрядів. Отриману з козиного молока "павутину" можна імплантувати в людську шкіру.
Якщо публікація "Шовк міцніший за сталь здатні виробляти ГМО-шовкопряди" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
Випадкові цікаві публікації з нашого сайту
загрузка...
|