Масові помилки про корисність тих або інших продуктів існували завжди.
Був час, коли і помідори вважалися отруйними. У книзі "Повне керівництво по садівництву" (XVIII століття) мовиться: "Помідори украй шкідливі, оскільки зводять з розуму тих, хто їх поїдає". Час розвіяв цей міф. Але народна чутка продовжує народжувати нові і нові домисли про шкідливу і здорову їжу. Постараємося розвіяти деякі з них.
1 Картопля. Вважається, що від картоплі (як і від макаронів) швидко товстіють. Це не так.
Дієтологи наполягають на тому, що люди товстіють зовсім не від макаронів або картоплі, а від жирних підливши, якими ми присмачуємо блюда з цих продуктів. Картопляний же крохмаль, навпаки, сприяє хорошому травленню і прискорює обмін.
Бульби містять багато найважливішого вітаміну С (аскорбінової кислоти), а за змістом калія, що допомагає при серцево-судинних захворюваннях, картопля поступається тільки петрушці і бобом.
Сік молодої картоплі використовується для лікування щитовидної залози. Наявність в нім вітамінів B і P роблять його ефективним і при боротьбі з депресією, безсонням.
2 Чорна кава. Вважається, що вживання цього напою майже так же згубно, як куріння. Кава нібито викликає безсоння, підвищує тиск, негативно впливає на серці, робить кістки крихкими. Але сучасні дослідження виявили у кави масу дивовижних корисних властивостей:
помірне споживання кави заспокоює при стресі, знижує ризик виникнення інфаркту;
стимулює дихальний центр мозку, що полегшує дихання у астматиків;
знижують ризик (більш ніж удвічі!) виникнення раки печінки, деяких форм цукрового діабету, хвороби Паркінсона.
Кава (причому солодкий) навіть робить людину стрункіше! Данські учені встановили, що ризик видужати у випробовуваних, таких, що вживали каву з двома шматочками цукру, був на 40% нижче, ніж у тих, хто від нього відмовився.
Що стосується поганого сну - у тих же, хто п'є каву регулярно, навіть декілька чашок на сон прийдешній тільки заспокоять нерви, а значить, допоможуть заснути.
3 Сіль. За старих часів на Русі вважалося, що "той, хто починає їжу з сіллю і закінчує її сіллю, оберігає себе від сімдесяти двох хвороб, в числі яких безумство і проказа". Сьогодні ця думка змінилася на діаметрально протилежне: "Сіль - це біла отрута". Насправді проблема полягає не в самій солі, а в кількості її споживання.
Денна норма соли для дорослих складає приблизно 5-6 грам. А ми в середньому споживаємо її 9,5 грама. Від цієї непомірності і звели сьогодні сіль в розряд отрут. А надмірне споживання перш за все пов'язане з тим, що люди не знають, скільки солі міститься в природних продуктах. Вважається - заховай подалі сільницю, і проблема вирішена. Проте лише 10-15 відсотків солі потрапляє на стіл після приготування їжі. Остальноє вже міститься в натуральних продуктах.
4 Масло. Вважається, що рослинне масло менш калорійне і тому більше підходить тим, хто хоче схуднути.
На самій же справі все йде не зовсім так. Все, звичайно, залежить від сорту масла. Часто рослинні жири містять навіть більше калорій, чим тварини. Так, наприклад, в 100 г рослинного масла - 900 ккал, тоді як в такій же кількості вершкового - всього 750 ккал.
А ось ніж дійсно корисні рослинні масла - це вмістом в них поліненасищенних жирних кислот. Це так званий вітамін F - унікальна речовина, яка перешкоджає "заростанню" судин. Вважається, що рослинне масло - це єдиний натуральний продукт, який може повернути хворобу назад і розчинити атеросклерозну бляшку.
Дорослій людині щодня потрібно споживати не менше 20-30 грамів рослинних масел.
5 Шоколад. Вважається, що від нього товстіють, він викликає карієс, погано впливає на серці. Все це далеко від істини.
Так, в плитці шоколаду міститься до 500 кілокалорій (при щоденній наший нормі в 1800-2000 ккал). Так не треба є шоколад кілограмами! І дірки в зубах з'являються не із-за солодощів, а тому що зуби погано чистять після їжі... А шоколад, навпаки, корисний для зубів. Недавні дослідження показували, що какао містить антибактеріальні компоненти, які борються із зубним карієсом, а таніни, що містяться в шоколаді, перешкоджають розвитку дентальних бактерій.
Дослідження, представлені в Європейське суспільство кардіологів, показують, що що містяться в какао-бобах поліфеноли надають сприятливу дію на серцево-судинну систему. Вони сприяють ефективнішому кровотоку, скорочуючи таким чином навантаження на серці.
Дослідження, проведені Гарвардським університетом (США), довели, що люди, які їдять шоколад, живуть довше.
Шоколад містить хімічна сполука, що володіє стимулюючою дією. Мова йде про тій же речовині, яка виробляє наш мозок, коли ми щасливі або "закохані". Отже ця солодкість дійсно приносить людям радість.
До речі
Чорний гіркий шоколад без всяких начинок і добавок - найкорисніший. У нім міститься удвічі більше антиоксидантів, які захищають клітки нашого організму від пошкоджень, що викликаються "вільними радикалами". Середнє споживання антиоксидантів повинне бути 23 міліграм/день.
- 100 грамів чорного шоколаду містить 90 міліграм антиоксидантів
- 40 грамів шоколаду містить стільки ж антиоксидантів, скільки келих червоного вина.
Увага
Як бачите, чутки про шкідливість деяких продуктів сильно перебільшені. Втім, не варто сподіватися і на те, що можна стати щасливим тільки поїдаючи шоколад, або уникнути хвороб серця за допомогою кави. Пам'ятаєте, що їжа - це не ліки.
Якщо публікація "Правильність / неправильність загальноприйнятих думок про їжу" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
загрузка...