У загальноукраїнській акції протесту проти законопроекту "Про мови в Україні", яка проходила сьогодні в Києві та обласних центрах, загалом взяли участь більш як 4 тис осіб. Про це повідомили в оргкомітеті акції, що проходила під гаслом "Займіться ділом, а не язиком!".
За даними комітету, в акції біля комітетів Верховної Ради в Києві взяли участь близько 2 тис учасників, ще понад 2 тис осіб протестували проти ухвалення даного законопроекту в 15 обласних центрах. У оргкомітеті також відзначили, що противники мовного законопроекту провели акції не лише у містах Західної та Центральної України, а й на Півдні та Сході, зокрема в Миколаєві, Донецьку, Луганську та Запоріжжі, де місцева влада напередодні заборонила проведення акції, передає УНІАН.
За інформацією оргкомітету, єдиним місцем, де владі вдалося зірвати акцію, став Сімферополь (Крим), де проведення акції було заборонено рішенням суду.
Як зазначили у оргкомітеті, акція проходила без партійної символіки, її учасниками були представники різних громадських організацій, громадяни. На акції у Києві сьогодні виступали політв’язні радянських таборів Олесь Шевченко, Степан Хмара, Євген Сверстюк, популярний співак Сашко Положинський, співачка і письменниця Ірена Карпа, письменники брати Капранови, поет Олександр Ірванець та інші.
За словами народного депутата України Володимира Яворівського, який вийшов до мітингувальників після закінчення засідання Погоджувальної ради парламенту, яка проходила в будівлі комітетів, законопроект не буде внесено до порядку денного Верховної Ради як мінімум до середини листопада.
Водночас, як повідомили в оргкомітеті акції, основну вимогу громадян - зняття законопроекту з реєстрації - не було задоволено.
Львів'яни закликали владу вивчити українську
Тим часом у Львові також протестують проти закону про мови. Люди просять владу вчити українську мову і не виставляти на розгляд у парламенті питання про мови. З 13 години під будівлею обласної державної адміністрації мітингують майже 500 львів'ян. Люди співають українських пісень та кричать "Ганьба!".
Як сказала одна з організаторів акції, активістка громадянського руху "Відсіч" Ольга Сало, такі акції тривають по всіх обласних центрах України, пише Gazeta.ua.
"Будемо скандувати, співати, може, таким чином влада до нас прислухається. І зрозуміє, що робить велику дурницю, бо розглядом питання про мови вона намагається відвернути увагу від реальних проблем: інфляції, високих цін тощо. Такі акції тривають по всіх обласних центрах України. В Києві зійшлося близько 5 тисяч людей, ми очікуємо до тисячі".
Демонстрантів не пускають за огорожу ОДА. Біля огорожі стоять майже 200 міліціонерів.
"Розглядаємо, ніби вони також долучилися до нашої акції, бо інакше цього пояснити не можна, чого їх стільки виставили біля адміністрації. Замість того, щоб влада підтримала нас, вона відгороджується нарядом міліції", - сказав Любомир Палюга, один з протестувальників. Акція триватиме більше години, виступатимуть Ірина Калинець і Юрій Шухевич.
Людям роздають тексти пісень "Ще не вмерла Україна", "Не пора" , "Україна" Петриненка. До громади починають долучатися прихильники партії "Свобода", передає ЗІК.
Будинок, у якому розташовані львівська облдержадміністрація та львівська облрада, охороняв потужний загін міліції у кількості понад 80 осіб, правоохоронці, пам’ятаючи прикрість, яку завдав будинку влади нещодавній студентський мітинг, не допускали пікетників під стіни споруди, витіснивши їх у сквер на валах. Коментувати екстраординарну кількість та дії міліціонерів їхній керівник відмовився, посилаючись на те, що таку інформацію уповноважений надавати тільки центр громадських зв’язків УМВС.
На Рівненщині протестувальники вимагали припинити русифікацію України
Рівненська обласна організація Всеукраїнського об’єднання "Свобода" продовжує низку безстрокових акцій проти антиукраїнської політики нинішнього уряду та президента, напередодні приїзду Віктора Януковича на Рівненщину.
18 жовтня під стінами Рівненської ОДА "свободівці" протестували проти утисків української мови та русифікації України.
"Сьогодні вони у нас відберуть мову, завтра - державу. Ми не маємо бути осторонь цих процесів. Приводьте на акції своїх рідних, друзів, однодумців. Ми маємо показати рішучий протест антиукраїнським діям цієї влади", – зазначив керівник виборчого штабу ВО "Свобода" в Рівненській області Олег Осуховський.
До партійців приєдналися також однодумці, вчителі та симпатики. Кожного на захід привело побоювання, що на рідну мову за таких обставин може чекати доля бєларуської.
Зазначимо, 7 вересня депутати Ради голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, голова фракції Комуністичної партії Петро Симоненко та член фракції Блоку Литвина Сергій Гриневецький зареєстрували у парламенті законопроект №1015-3 "Про мови в Україні", яким запропонували Раді визначити порядок використання мов в Україні.
Опозиція та низка експертів виступають категорично проти ухвалення закону, який "вб'є українську". Так, нещодавно вчена рада Києво-Могилянської академії звернулася до президента Януковича з проханням зняти з розгляду в Раді цей проект, оскільки він суперечить Конституції та призведе до витіснення української мови з ужитку.
У Миколаєві під стінами ОДА пройшла театралізована акція протесту проти спекуляцій на тему мови та відповідного законопроекту
"Займіться ділом, а не язиком!" - Саме під таким гаслом сьогодні, 18 жовтня, прийшло близько 20 осіб під стіни Миколаївської обласної державної адміністрації. Причиною для акції протесту, як пояснили її організатори, став проект Закону "Про мови в Україні", зареєстрований у Верховній Раді Україні керівниками фракцій Партії регіонів, КПУ і Блоку Литвина. Серед пікетників, крім безпосередніх організаторів акції (громадської кампанії "Новий Громадянин", Руху добровольців "Простір свободи" та громадянського руху "Відсіч"), можна було побачити й представників різних політичних сил - РУХу, ВО "Свободи" та ін Правда, жодного партійного прапора на п'ятачку перед ОДА розгорнуто не було.
Сама акція протесту була нетривалою і її учасники змогли укластися в 15 хвилин. Акція була театралізованою, а учасники хотіли показати, що насправді мовної проблеми не існує - вона штучно роздувається політиками, пише "Новости N".
Спочатку на груди кожного з учасників прикріпили таблички - "громадянин" і "громадянин", що символізують російськомовне і україномовне населення. Як "громадяни", так і "гражданин" жили собі мирно, не тужили, але в якийсь момент "на горизонті" замаячили вибори і з'явилася "влада". Кожен з представників влади, а їх було двоє, намагався довести "громадянам" і "гражданам" всю важливість мовної проблеми, тим самим розділивши їх, так би мовити, на два ворогуючих фронти.
У цей же час в сторонці, поки людям розповідали про мовні проблеми, "можновладці" пиляли ножівкою картонну коробку, що символізує Державний бюджет. Але під кінець театралізованої вистави в одного з представників народу відкриваються на те, що відбувається, очі і йому вдається "розбудити" і інших. Після чого "владу", що спекулює на мовній проблемі, прогнали.
Після дружного скандування гасла "Займіться ділом, а не язиком!" учасники акції розійшлися по домівках.
У Донецьку мітингувальники закликали не допустити, щоб українську мову спіткала доля бєларуської
18 жовтня о 13.00 біля стін Донецької обласної державної адміністрації відбувся мітинг на підтримку української мови "Врятуй рідну мову", участь в якому взяли близько 70 осіб. Учасники акції вимагали зняти з реєстрації проект закону "Про мови". Юридично запроваджуючи поняття "російсько-української двомовності", законопроект створює всі умови для поступового витиснення української мови зі всіх сфер суспільства.
Розпочався мітинг невеличкою театралізованою постановою, яка мала на меті показати, які трагічні наслідки для бєлоруської мови мало запровадження двомовності у Бєларусі. Вистава становила переробку дитячої казки, в якій хитра лисиця, попросившись до хатки зайчика, зрештою, вигнала його з його ж власного дому, передає ngo.donetsk.ua.
Отже, подібним чином у виставі діяла персоніфікована російська мова, яка, скориставшись гостинністю бєларуської мови, стала повноправним господарем у Бєларусі, а згодом і поготів вигнала бєларуську з країни. Втім, коли їй і цього стало мало й вона прийшла до України, то українська мова, знаючи гіркий досвід бєларуської мови, її не пустила. "Одна державна мова!" – підтримали її гучними скандуваннями учасники мітингу.
По завершенню вистави мітингувальники звернулися до влади з гаслом "Займіться ділом, а не язиком!", закликаючи можновладців зайнятися нагальними проблемами, які однаково хвилюють українців як Заходу, так і Сходу, а не провокаційними законопроектами, що спричиняють поляризацію суспільства. Замість того, щоб займатися ділом, громадянам України підсовують законопроект про мови, який не лише розколює країну, а й вимагає мільярдних витрат, які можна було б пустити на соціальні потреби. Провокаційний проект не потрібен нікому, окрім самих можновладців та купки маргінальних шовіністів. Мільйони людей як на Сході, так і на Заході турбує не мова, а зростання цін, бідність, незахищеність і корупція. Саме ці проблеми зобов’язана вирішувати влада.
"Мова – це душа народу. Ми є українцями і повинні звертатися до Бога рідною мовою. Мова має сакральне значення для народу", - звернувся голова Донецької округи Української Православної церкви Київського Патріархату.
Зазначимо, що минулого тижня запорізька міськрада намагалася заборонити проведення акції протесту проти законопроекту про мови. Акцію заборонило управління з питань внутрішньої політики міськради.
Організаторам повідомили, що згідно з рішенням виконкому міськради від 23.04.2009 року вважається "недоцільним проведення будь-яких громадсько-політичних заходів у робочий час з 8.00 до 18.00 біля будинків Запорізької облради і облдержадміністрації". У довідці, виданій організаторам, міськрада рекомендує проводити такі акції на "площі біля цирку".
Варто зазначити також, що це не перша акція, спрямована проти закону про мови, за останній час. Так, нещодавно було проведено акцію "Врятуй свою мову!" проти цього закону. Під Верховну Раду тоді прийшло близько 2,5 тисячі людей.
Слід зазначити, що ту акцію було проведено виключно зусиллями громадських організацій без залучення будь-яких політичних сил. Підтримати маніфестантів вийшли представники творчої інтелігенції та відомі музиканти, серед яких варто відзначити українського літератора та дисидента Євгена Сверстюка, письменників братів Капранових, Фагота з ТНМК та Сашка Положинського, лідера гурту "Тартак".
Якщо публікація "Україною прокотилася хвиля протестів проти "другої державної" мови" Вам сподобалася поділіться з друзями в соціальних мережах або залишите коментарі.
загрузка...